Muller Dordrecht druk met ijsbreken

DORDRECHT Rederij T. Muller bv is opgericht in 1918 als een traditionele sleepdienst over het water, voornamelijk actief in de natte aannemerij. Zo is zij o.a. betrokken geweest bij de aanleg van de afsluitdijk en de Deltawerken.
In de loop der jaren is Muller uitgegroeid tot een professionele organisatie actief op tal van vlakken, zoals:
* havenassistenties in de havens van Rotterdam, Dordrecht en Moerdijk;
* zeeslepen;
* zwaar transport;
* testen van kranen dmv testpontons;
* bergingen;
* ijsbreken.
IJsbreken doet Muller eigenlijk al sinds jaar en dag. Veelal op de rivieren en kanalen, maar ook bij sluizen. Dit ter assistentie van met name de binnenscheepvaart. Deze binnenscheepvaart draait nl. 24 uur per dag en ijs kan een behoorlijke belemmering vormen tijdens de vaart van deze schepen. Nederland heeft tal van rivieren en kanalen en veel transport vindt plaats via deze rivieren en kanalen. In geval van een behoorlijke ijsvorming kunnen schepen zich niet meer voortbewegen en raken vast in het ijs. IJsbrekers zijn dan noodzakelijk om schepen uit te breken of een vaargeul te creëren. Feitelijk zijn ijsbrekers versterkte sleepboten. Zo hebben zij veelal een zwaarder gebouwd casco, een zwaardere kop, een ijsbreekschroef en heeft het casco een bepaalde vormgeving. De ijsbreker is over het algemeen iets achterover getrimd, zodat zij makkelijk het ijs op kan lopen om er vervolgens door te zakken. Het achterschip is veelal rond zodat bij het terugvallen het ijs makkelijk langs de kont kan schieten. Bij een platte kont kunnen ijsschotsen makkelijk door de huid prikken als het schip achteruit draait of zich terug laat vallen. De Sirius van Muller is zo'n sleepboot, die tevens als ijsbreker is gebouwd. De boot heeft een verzwaarde ijsbreekkop van 12 mm, is de rest van het casco 10 mm en is zij enkelschroefs met een voorstuwing van 1200 pk. Het schip heeft een maximale diepgang van 2,50 meter en mede daardoor uistekend geschikt om te breken op het IJssel-en Markermeer. Goed achterover getrimd is het één van de beste ijsbrekers van Nederland. Bij dik ijs (50 cm of meer) schiet zij het ijs op om er vervolgens door te zakken. Naast de speciale eisen van het schip is een deskundig schipper nog het meest belangrijk. Iemand die weet wat hij doet en met beleid breekt. Een wildebras kan vrij makkelijk schade veroorzaken aan casco, schroef, roer, schroefas, maar ook aan de keerkoppeling.
In November 2010 kreeg Muller opdracht van Rijkswaterstaat voor de ijsbestrijding op het Marker-, IJsselmeer en randmeren. Het Marker- en IJsselmeer zijn grote binnenzeeën met relatief weinig diepgang. De vaargeul heeft een diepte van ongeveer 4 meter en daarnaast fluctueert de diepte tussen de 2,5 en 3 meter. Als het gaat vriezen in Nederland ligt het Marker- en IJsselmeer (en de randmeren) het eerste dicht met ijs. Daarnaast is de wind een belangrijke speler binnen dit geheel. Afhankelijk van de windrichting kan het ijs alle kanten opwaaien en zodoende de vaart in de vaargeul of bij sluizen belemmeren. Door de wind kan het ijs op en onder elkaar schuiven, ook wel kruiend ijs genoemd. Vervolgens kan het ijs door vorst zo aan elkaar vriezen, dat er complete ijsduinen kunnen ontstaan van wel 2 tot 3 meter hoogte.
Vanwege de strenge vorst is 2 februari 2012 de alarmfase door Rijkswaterstaat afgeroepen en is kort daarna de intensieve scheepvaartbegeleiding gestart. Binnenvaartschepen worden geholpen door ijsbrekers om zich door het ijs voort te kunnen bewegen. Dit kan zijn dat er een vaargeul gemaakt wordt door de ijsbrekers, maar kan ook zijn dat schepen uitgebroken worden of zelfs op sleeptouw worden genomen om vervolgens door het ijs gesleept te worden. Vanwege de aanhoudende vorst en als gevolg van zwaar ijs is Muller in de loop van februari overgestapt van intensieve scheepvaartbegeleiding naar konvooivaart. Binnenvaartschepen mogen in dat geval alleen nog het IJsselmeer of Markermeer over in konvooi. De samenstelling van de konvooien ligt bij Muller en de konvooivaart is in principe tussen 07.00 uur en 19.00 uur. Vanuit veiligheidsoverwegingen In ieder geval niet in de late avond of nacht. Over het algemeen is het eerste schip in het konvooi een schip met veel vermogen, dan volgende de kleinere binnenschepen met minder vermogen en als laatste vaak ook weer een schip met flink vermogen. Twee of drie ijsbrekers varen voor het konvooi uit om een vaargeul voor de binnenschepen te creëren en één ijsbreker vaart in het midden van het konvooi bij de kleinere binnenschepen. Indien er zwaar ijs is met een wind uit de verkeerde richting, gebeurt het vaak dat de gecreëerde vaargeul door de voorste ijsbrekers halverwege het konvooi weer dicht zit met ijs. Op dat moment komt de ijsbreker in het midden van het konvooi in actie. Deze ijsbreker kan dan de kleinere schepen weer uitbreken, assisteren en zelfs op sleeptouw nemen. De grote binnenvaartschepen met veel vermogen kunnen relatief lang doorvaren in het ijs. De kleinere schepen met minder vermogen liggen er relatief snel uit. In het konvooi heb je dus rekening te houden met alle betrokken partijen. Een konvooi kan wel uit 10 binnenvaartschepen bestaan, afhankelijk van de ijsdikte en wind. Konvooivaart is nl. een spel van wind, ijs, ijsbrekers, grote en kleine binnenvaartschepen. De konvooien worden samengesteld en geleid door een ervaren konvooileider aan boord van één van de voorste ijsbrekers in het konvooi. Feitelijk coördineert de konvooileider de gehele logistieke operatie. Op sommige dagen ontving één konvooileider meer dan 360 telefoontjes per dag. Niet alleen telefoontjes van de project manager van Muller, maar ook van Rijkswaterstaat, kapiteins van ijsbrekers, binnenvaartschepen, sluizen, etc.
Hoewel de dooi reeds geruim tijd is toegeslagen, is Muller echter nog steeds aan het ijsbreken. Er ligt zoveel ijs en dat is niet zo maar weg. De wind draait en het ijs waait weer de andere kant op. Momenteel nog steeds konvooivaart op het traject Lelystad – Lemmer en intensieve scheepvaartbegeleiding op het traject Amsterdam – Lelystad.
Het ziet er naar uit dat het ijsbreken op het IJsselmeer op korte termijn klaar is voor Muller. Een goed begin van het nieuwe jaar!
Muller Dordrecht
Merwekade 82-83
Postbus 400
3300 AK Dordrecht
T: 078-6392000
F: 078-3692019
E: info@muller-dordrecht.nl
I: www.muller-dordrecht.nl
Filmpje
< Terug naar het overzicht